Turnuva Statüsü

5 HAZİRAN 2017 DÜNYA ÇEVRE HAFTASI KAPSAMINDA DÜZENLENECEK OLAN ÇANAKKALE VALİLİĞİ KURUMLAR ARASI BAY-BAYAN KARMA VOLEYBOL TURNUVASI STATÜSÜ

 

STATÜ

 

1- Turnuva özel statülü bir turnuva olup ancak uluslar arası oyun kuralları ve Voleybol yarışma talimatına uygun olarak düzenlenecektir.

 

2- Turnuvaya Çanakkale İli, Merkez İlçe Kamu Kuruluşları, Aynı Bakanlığa bağlı Kamu Kuruluşlarının oluşturacağı takımlar, Kamu yararına çalışan dernekler, vakıflar, oda başkanlıkları çalışanları ya da üyelerinin oluşturduğu takımlar katılabileceklerdir.

a) Kamu Kuruluşlarının oluşturduğu takımların oyuncuları Kurumun Merkez İlçe teşkilatında çalışmak zorundadır. Kuruma bağlı merkez ilçe teşkilatı dışında çalışan oyuncuların oynaması yasaktır. Herhangi bir şekilde geçici görevle Merkez İlçe teşkilatına görevlendirilmiş oyuncuların görevlendirme onaylarının 01.04.2016 tarihinden önce olması ve onayın Organizasyon Komitesine sunulması gerekmektedir.

b) Herhangi bir resmi kurumun hizmet satın aldığı ( temizlik,güvenlik vb.) Özel kuruluşun çalışanlarının oyuncu olarak oynatılması durumunda Özel Kuruluşun oyuncunun 01.04.2016 tarihinden  önce çalışanı olduğunu belgelemesi gerekmektedir.

c) Kamu yararına çalışan Dernek çalışanları veya üyelerinin oluşturduğu takımlarda oynayan oyuncularda Merkez İlçe sınırlaması yoktur.

d) Kamu yararına çalışan Dernekler, Vakıflar ile Oda Başkanlıklarının takımları oyuncularının  01.04.2016 tarihinden önce Dernek, Vakıf veya Odanın üyesi veya çalışanı olması gerekmektedir.

e) Kurum takımları (Dernek ve odalar hariç) katılımın ve birlikteliğin arttırılması amacıyla kurum dışından en fazla bir oyuncuyu statünün 14. Maddesini sağlamak şartıyla oynatabilirler. Ancak bu oyuncular Kurumlar arası ruhun bozulmaması için gene bir kamu kurumu personeli veya (b) bendindeki özellikleri taşımak zorundadırlar. 

f) Takım kadroları mutlaka katılımcı kuruluşun Müdür, Yönetici yada Başkanlarının onayladığı en fazla 3 antrenör 22 oyuncudan oluşan 25 kişilik bir ekipten oluşacaktır. Söz konusu makam tarafından onaylanmayan listelerin takımları fikstüre dahil edilmeyeceklerdir.

 

3- Antrenörlerde kurum çalışanı şartı aranmayacak, antrenörler tercihen belgeli olmalı veya Beden Eğitimi öğretmeni olmalı bu da mümkün değilse mutlaka spor geçmişi olan kişilerden seçilmelidir.

 

4- Onaylanan 25  kişilik liste organizasyon kuruluna oyuncuların T.C. Kimlik Numaralarının yazıldığı liste ile birlikte en geç  10.04.2016 tarihine kadar organizasyonun sahibi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne  teslim edilecektir.

 

5- Takımlar her müsabakada 14 oyuncu bir antrenör, bir yardımcı antrenör ve bir yöneticiden oluşan antrenörün imzaladığı bir ekip listesini (esame listesi) maçın başlama saatinden en geç 30 dakika önce maçın hakem ekibine ulaştıracaklardır. Bu listeye daha önce verilen onaylı 25 kişiden oluşan listedeki takım üyelerinden başka kimse yazılmayacaktır. Maçtan önce hakemler ana listeyi ve maç listesini karşılaştıracaklardır.

 

6- Turnuva Organizasyon Kurulu aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır:

 

1- Mustafa POYRAZLI

2- Mehtap GÜMÜŞ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yard.

Voleybol İl Temsilcisi

3- Abdurrahman EREN

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

4- Barış KARAKOYUN

Ulusal Voleybol Hakemi

Organizasyon kurulu; turnuva sonuna kadar tüm anlaşmazlıkların çözümünü ve maç sonuçlarının tescilini yapacak ve kararları son karar olacaktır.

 

7- Müsabakalar olağanüstü haller dışında tam saatinde hakemin düdüğü ile başlar. Tüm maçlarda organizasyon kurulundan veya onun görevlendireceği biri bulunacak olağan üstü sebebin yeterliliğine karar verecek, aksi halde nihai karar organizasyon kurulunun olacaktır.

 

8- Organizasyon Kurulu tarafından diskalifiye olan takım üyesi turnuva boyunca görev alamaz.

 

9- Takımların oluşumu ve kurallar ile ilgili itirazlar yazılı olarak maç bitimine kadar kaptan tarafından müsabaka hakemlerine yapılarak maç sonunda itiraz müsabaka cetveline yazılır. Organizasyon Kurulu itirazın konusunu en kısa sürede görüşüp karar verir.

 

10- Oyuna katılanlar oyun kurallarını bilmekle yükümlüdür. Maç esnasında anlaşılamayan husus hakkında oyundaki kaptan başhakemden anlayamadığı konu hakkında bilgi isteyecek. Ancak bu husus suistimal edilip oyalama aracı olarak kullanılmayacak maçın estetiği bozulmayacaktır.

 

11- Maç esnasında mutlaka oyun alanında 3 bayan oyuncu olacak. Bu kural hiç bozulmayacaktır. Bu nedenle takımların yedek oyuncu listelerinde mutlaka yedek bayan oyuncu bulundurmalıdırlar. Oyuncu değişikliklerinde bayan oyuncu ile bay oyuncu değişikliği yapılamayacaktır. Bir maçta bayan oyuncunun sakatlanması halinde yerine bir başka bayan oyuncu ile değiştirilemiyorsa takım o sette eksik ilan edilir. Maç boyunca oynatamıyorsa maç boyu eksik ilan edilir.

 

12-  Takımlar müsabakalara mutlaka sırt ve göğüslerinde numaraları olan formaları ile çıkacak. Numarasız farklı renk ve şekilde formalar ve şortlar giyilmeyecektir. Bayan sporculara sadece altlarına eşofman giymesine izin verilecek ancak yakımın tüm bayan oyuncuları aynı renk ve desende eşofman altı giyeceklerdir.

 

13- Libero oyuncu kurallarda belirtildiği gibi farklı renk kombinasyonu ile sahaya çıkacaktır.

 

14- Geçmişte veya günümüzde Federasyon 1.2. ve 3. Ligleri ile yerel olmayan statüdeki bölgesel liglerde lisanslı olarak Voleybol oynamış, voleybol öğreticiliği ya da antrenörlük yapmış. Faal olarak voleybol hakemliği yapan veya Mesleği Beden Eğitimi öğretmenliği olan kişilerin turnuvaya katılmalarına izin verilmeyecektir.

 

16- Turnuvada file yüksekliği  2.38   cm olacaktır.

 

KATILIMCI TAKIMLAR

Turnuvaya katılım için .. takım müracaat etmiştir.

Turnuvaya katılacak takımlar:

1-      Çanakkale Belediye Başkanlığı

2-      Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

3-      116. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

4-      Çanakkale Liman Başkanlığı

5-      Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü

6-      Toplum Sağlığı Merkezi

7-      Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

8-      Kepez Belediye Başkanlığı

9-      Halk Sağlığı Müdürlüğü

10-  Çatod ( Çanakkale Turistik Otelciler Derneği)

11-  Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası

12-  Çanakkale Baro Başkanlığı

13-  Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı

14-  Orman Bölge Müdürlüğü olarak tescillenmiştir.

GRUPLAR VE MÜSABAKA DEĞERLENDİRMELERİ

 

Yapılan kura sonucu 3 grup oluşturulmuştur.   Müsabakalar sonucu Her iki Gruptan ilk 2’ye giren takımlar bir üst tura yükselecekler üçüncüler arasında play of eleme maçları oynatılacak ve en iyi iki puanı alan takımlar bir üst tura yükselecektir. Sıralamalarda puan eşitliği halinde en fazla galibiyet sayısı, bununda eşit olması halinde alınan set sayısının verilen set sayısına oranından çıkan sonucu büyük olan, bununda eşit olması halinde alınan sayının verilen sayıya oranından büyük olan takım bir üstte yer alacaktır.

 

Turnuvada dengenin sağlanması için gruplardaki takımların geçmiş yıllarda ki performansları da göz önüne alınarak Çeyrek Final eşleşmeleri: A1*Play Off sonucunda 1. Sırada yer alan en iyi üçüncü, B1* Play Off sonucunda 2. Sırada yer alan en iyi üçüncü, A2*C2, B2*C1 şeklinde olacaktır. Yarı Final maçları kura ile belirleneceklerdir.

 

 

 

A GRUBU

1

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası

2

Kepez Belediye Başkanlığı

3

Orman Bölge Müdürlüğü

4

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

5

Halk Sağlığı Müdürlüğü

 

B GRUBU

1

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü

2

Toplum Sağlığı Merkezi

3

116. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

4

Çanakkale Belediye Başkanlığı

5

Çanakkale Liman Başkanlığı

C GRUBU

1

ÇATOD

2

Çanakkale Baro Başkanlığı

3

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü

4

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı