Çanakkale Valiliği
Çanakkale Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Çanakkale Valiliği
Çanakkale Valiliği

İstikal Marşımızın Kabulünün 100. Yılı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kutlandı.

12 Mart 2021
İstikal Marşımızın Kabulünün 100. Yılı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kutlandı.


Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi İstiklal Marşı'nın kabulünün 100'üncü yılı olması dolayısıyla 2021 yılı "İstiklal Marşı Yılı" olarak kabul edildi. Bu kapsamda, 10 Mart Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Âkif ERSOY'un Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde geçen çocukluk yıllarının anlatıldığı, “Akif” belgeselinin gösterimi ile "100. Yılında İstiklal Marşı Sergisi" ve "Mehmet Akif Ersoy Sergisi"nin açılışları gerçekleşti.

Programa Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, TBMM Başkanı Mustafa ŞENTOP, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent TURAN, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İSKENDEROĞLU, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekilleri Muharrem ERKEK ve Bülent ÖZ, Çanakkale Valisi İlhami AKTAŞ, İl Müdürümüz Bekir ÇELEN, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR de katıldı.

'Akif' belgeselinin 45 dakikalık gösteriminde, Mehmet Akif ERSOY'un Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde geçen çocukluk yılları anlatıldı. Yarı belgesel film türünde hazırlanan belgeselin gösteriminden sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, TBMM Başkanı Mustafa ŞENTOP ve Çanakkale’den katılan heyet, sergiyi gezdi.

Sergide Mehmet Akif ERSOY’un  ailesi, arkadaşları, milli mücadele dönemi ve Meclis fotoğrafları, kendi el yazısıyla İstiklal Marşı, el yapımı özel kağıtlara yazılmış İstiklal Marşları, TBMM Zabıt Ceridesi, milli mücadele dönemi kartpostalları, milli mücadele hitapları, İstiklal Marşı besteleri ve kapak çalışmaları, Birinci Meclis Albümü, Safahat’ın ilk basımı, Sıratı Müstakim ve Sebilürreşad yazıları gibi çok önemli objeler yer aldı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır